el feth’e niye gittim?

14 04 1969

yusuf aslan

bugün orta doğu’da amerikan emperyalizminin ileri karakolu olan israil’e karşı arap halkları anti-emperyalist bir savaş yürütmektedir. bu savaş, asya’da, afrika’da, latin amerika’da ve bütün dünyada emperyalizmin baskısı altında ezilen halkların yürüttüğü devrimci kavganın bir parçasıdır.

emperyalizme karşı yürütülen savaş, bütün dünya halklarının ortak savaşıdır. vietnam’da, orta doğu’da, latin amerika’da emperyalizme karşı sıkılan her kurşun, aynı zamanda türkiye halkının kurtuluşu için sıkılmaktadır.

günümüz koşullarında, özellikle emperyalizmin bir sıcak savaş bölgesi haline getirdiği orta doğu’da da bütün halkların, türkiye, iran, arap, kıbrıs, kürt halklarının bir anti-emperyalist cephe kurmaları, orta doğu devrimci çemberi’ni oluşturmaları, emperyalizme karşı kahredici darbenin indirilmesinin başlıca şartlarından biridir.

bu yüzden orta doğu’da senelerden beri verilmekte olan devrimci kavganın pratiğinden geçmek ve ezilen arap halklarının kurtuluş mücadelesine bir nefer olarak katkıda bulunmak için el feth’e gittim.

el feth, orta doğu’da halk savaşını yürüten örgütlerin en güçlülerinden biridir. bu örgüt, emperyalizme karşı verilen savaşta arap halklarını silahlı mücadele içinde örgütleyip eğiten, marksist-leninist devrimcilerin yönetim organlarında bulunduğu birleşik cephe örgütüdür. örgüt işçi-köylünün büyük ölçüde ittifakını gerçekleştirmiş, küçük burjuvazinin bütün kesimlerinin sıcak savaş içinde desteğini sağlamıştır. ayrıca, orta doğu’daki diğer devrimci örgütlerle birlikte gerici arap rejimlerini de filistin halkının silahlı gücü karşısında, görünüşte de olsa, hareketi desteklemek zorunda bırakmıştır.

el feth’te, diğer ülkelerden gelen ve orta doğu’daki halk savaşını emperyalizme karşı verilen savaşın bir parçası olarak gören, orada emperyalizme karşı sıkılan her kurşunun kendi halkının kurtuluşu için sıkıldığını bilen, devrimciler eğitim görür. 13 yaşındaki çocuğundan 80 yaşındaki ihtiyarına kadar halk savaşçılarıyla birlikte omuz omuza savaşa girer. ve devrimciler, bu halk savaşında 13 yaşındaki devrimcinin, ezilen halkların kurtuluşu için mücadele ettiğinin bilincinde olduğunu görür. halk savaşının kudretini ve emperyalistlerin halk savaşından korkmakta ne kadar haklı olduğunu görür. halkın silahlı mücadele içinde nasıl örgütlendiğini, bilinçlendiğini ve emperyalizme karşı nasıl başarıyla savaştığını görür. bir daha inanır ki, emperyalizmin barbarlıkları, üstün silahlı gücü karşısında dünya halklarının kararlı mücadeleleri sürecek ve mutlaka kalıcı zaferlerle neticelenecektir.

emperyalizme karşı dövüşmek suç değildir!

türkiye’de sırtını emperyalizme dayamış işbirlikçi iktidar, arap halklarının kurtuluş mücadelesine saygı duyan türkiye halklarına şirin gözükmek için kahire’ye parlamento heyetleri yollarken arap halklarının haklı mücadelesine bilfiil katılan türkiye’li devrimcilere türlü işkenceler ve tertipler yapmaktadır. arap halklarıyla birlikte emperyalizme karşı savaşmanın suçmuş gibi göstermek için yapılan tertipleri ve devrimcilere yapılan işkenceleri açıklamak isterim.

memleketime döndüğümden birbuçuk ay sonra izinsiz yurt dışına çıktığım gerekçesiyle kargamış istasyonunda, 1 şubat’ta yakalandım. önce jandarma karakolunda, sonra gaziantep emniyeti’nde olmak üzere, dört gün sabahlara kadar işkence altında sorgum yapıldı. işkencelerin en hafifi, saatlerce süren falaka, gözlere ışık tutmak, saç yolmak idi…

hakim sınıflar artık şunu anlamalıdır ki, ne tür işkenceler yapılırsa, ne tür tertipler hazırlanırsa hazırlansın, devrimciler yılmayacak ve haklı kavgalarını sonuna dek sürdürecektir. türkiye’deki devrimcileri ve devrimci kavgayı türkiye halklarının gözlerinden düşürmek için yapılan son tertiplerden biri de diyarbakır olayı’dır. memleketlerine dönen devrimciler, birbir diyarbakır tıp fakültesi’ne sabotaj yapacakları gerekçesiyle tutuklanıyorlar. maksat açıktır: devrimcileri maceracı, anarşist olarak tanıtmak ve doğu’da zorlukla kurulan tıp fakültesi’ne sabotaj yapılacağı söylentisiyle doğu halkını arap halklarının haklı mücadelesine karşı kuşkuya düşürmek, kürt ve türk halklarının kardeşliğine nifak sokmaktır.

bu oyunun düzenleyicileri hakim çevreler tarafından açıklıkla bilinmelidir ki:

savaşımız, çağımızın yüzkarası emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşıdır; ezilen dünya halklarının direnişinin bir parçasıdır ve emperyalizm orta doğu’dan kovulana, dünyadan yokolana kadar sürecektir.

ant, nisan 1969

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

5 responses

4 11 2007
musty

ben bir sağ kökenli olarak devrimcilerin yapmış oldukları bu hareketler beni gururlandırmıştır. şunu unutmayalım ki her yapılan hareket türk halkının bağımsız özgürlüğü içindir. emperyalizmle mücadele herzaman sürmelidir ve şüphesiz ki sürecektir de…
yaşasın türk ve kürt halklarının bağımsız özgürlüğü

19 03 2009
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « türkiye halk kurtuluş ordusu

[…] kaynaklar * diyarbakır bildirisi (1970) * yusuf aslan – el feth’e niye gittim * thko kuruluş bildirisi (1971) * thko programı (yakında!) * thko 1 davası savunma’dan […]

19 03 2009
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « söyledim ve ruhumu kurtardım

[…] kaynaklar * diyarbakır bildirisi (1970) * yusuf aslan – el feth’e niye gittim * thko kuruluş bildirisi (1971) * thko programı (yakında!) * thko 1 davası savunma’dan […]

11 02 2010
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « simurg

[…] kaynaklar * diyarbakır bildirisi (1970) * yusuf aslan – el feth’e niye gittim * thko kuruluş bildirisi (1971) * thko programı (yakında!) * thko 1 davası savunma’dan […]

6 05 2017
Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) – Simurg

[…] Yusuf Aslan – El Feth’e niye gittim […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: