kayseri 1949 – ankara 1972

1949’da kayseri’nin sarız ilçesine bağlı bozhüyük köyünde doğdu. ilk ve orta okulu sarız’da, liseyi kayseri’de okudu. 1966’da odtü idari bilimler bölümü’ne kayıt oldu.

sosyalist fikir kulubü (sfk) ve bu derneğin bağlı olduğu dev-genç’e üye oldu. bu arada tip’e de katılarak, bu partinin etkinliklerinde yer aldı.

aynı dönemde, gerek istanbul ve ankara, gerek izmir ve diğer yörelerde anti-emperyalist eylemlere katıldı; abd 6.filo’suna yönelik eylem ve mitinglerin içinde bulundu. toprak işgalleri, kırsal yörelerdeki etkinlikler vb. etkinliklere katıldı. 1966-67 öğretim yılında gerçekleşen odtü hazırlık boykotunun örgütlenmesine önderlik etti. odtü’nün simgesi olan “devrim” yazısını yazanlardan ve commer’in arabasını yakanlardan biriydi.

hüseyin inan, 1968’de, tip ve daha sonra mdd içindeki ayrılıklarda, kesintisiz ve aşamalı devrim olarak millî demokratik devrim tezine sahip çıkarken mdd’yi “türk solu” ve “aydınlık” çevrelerinin savunduğundan farklı ele almış, hem tip-mdd saflaşmasından hem de mdd içi tartışmalardan uzak durarak kendi yolunu açmaya yönelmiş; kırsal alanları ve şiddet politikasını millî cephe mantığı içinde temel alan gizli ve dar örgüt düşüncesi doğrultusunda çekirdek bir grup oluşturmaya yönelmişti. ankara, özellikle odtü kökenli olan ve temelini inan’ın attığı grup, daha sonra thko’nun çekirdek kadrosunu oluşturacaktı.

aynı yıl idari bilimler fakültesi’nden çıkarılan hüseyin inan, odtü yurtlarında kalmaya devam etti. 14 ekim 1969’da, grubun önemli bir kesimiyle birlikte suriye üzerinden ürdün’e, filistin kurtuluş örgütü’nün (fkö) asıl gücünü oluşturan el fetih’in kamplarına gitti. burada fkö’nün yanında israil’e karşı savaştı. israil içlerindeki karakol baskınlarında bizzat yer aldı.

şubat 1970’de türkiye’ye geri döndüğünde, diyarbakır-antep yolunda bir otobüste yakalandı. diyarbakır’da devam eden yargılama sonunda, ekim 1970’de tahliye oldu.

hüseyin inan, ankara’ya döndükten sonra benzer düşüncelere sahip ve aynı eylem çizgisini benimseyen, başlarında deniz gezmiş’in yer aldığı istanbul grubuyla bir araya gelerek türkiye halk kurtuluş ordusu’nu (thko) kurdu.

inan, kitle hareketleri içinde hemen hiç tanınmayan biri olmakla birlikte, örgütleyici niteliği, insanlarla ilişki kurma becerisi ve kararlılığıyla grup içinde sivrilmişti. sinan cemgil, yusuf aslan, deniz gezmiş ve cihan alptekin’in de yer aldığı thko’nun tartışmasız önderiydi. daha sonra, yaygınlaşan silahlı eylemlere önderlik etmekle kalmadı, bütün eylemlerin bizzat içerisinde oldu.

29 aralık 1970’de, dev-genç üyelerinden ilker mansuroğlu’nun öldürülmesi üzerine, thko’nun örgüt olarak kendini ortaya koyduğu kavaklıdere polis karakolu’nun kurşunlanması, 1 ocak 1971’de türkiye iş bankası emek şubesi soygunu, amerikan askeri tesislerinin basılarak bir amerikalının kaçırılması ve daha sonra dört amerikalının kaçırılması eylemlerinde gösterdiği gözü pek tavrı ve kararlılığıyla thko’nun varlığında büyük etken oldu.

24 mart 1971’de kayseri’nin pınarbaşı ilçesinde yakalanarak, deniz gezmiş ve yusuf arslan’la ankara 1. nolu sıkıyönetim askeri mahkemesi tarafından 9 kasım 1971’de idama mahkum oldu. idamların önlenmesi için gerek meclis’te, gerek kamuoyunda ve gerekse örgüt arkadaşları tarafından çeşitli girişimlerde bulunulmasına rağmen deniz gezmiş ve yusuf arslan’la birlikte 6 mayıs 1972’de idam edildi.