“kemalist” dedikleriniz proleter devrimciydi

29 05 2008

mustafalutfikiyici1.jpg
mustafa lütfi kıyıcı

selçuk, merhaba!

kitabını okudum. taraf’taki cevap niteliğindeki yazını da.

kitapta ilk elden tanıklıklarda en çok su yüzüne çıkan ve şimdiye kadar dillendirilmeyen sıkıyönetim komutanlığı ile pazarlık olayını açıklaman çok önemliydi. durup dururken abdülhamit’i övmelerin, demirel’i övmelerin nedenini anlamış olduk. yine de bazılarının keli görülmüş oldu!

taraf’taki yazına gelince, bilgilendirmek anlamında yazıyorum;

* “mihri belli, tip’in son malatya kongresi’nde “solcu” olduğu gerekçesi ile partiden uzaklaştırılan isim” demişsin, düzeltmek gerek, çünkü üye olmadığı partiden uzaklaştırılma olmaz. uzaklaştırılanlar yurtdışına çıkmayıp türkiye’de kalan tkp sanıklarından bazıları ve tip yönetimine muhalif kişilerdir.

mihri belli “gölge etmemek” anlamında üye olmamıştır.

ayrıca tkp’nin yurtiçi büro sekreterliği sıfatı da yanlıştır.

* “thko’nun kurulma öncesi deniz, istanbul’daki arkadaş grubuyla tamamen kopmuştur” diyorsun ki, bu doğru.

“o gün deniz’in örgütlenme önerisine karşı çıkanlar ve atatürkçü düşünceyi o gün ve bu gün de hâlâ savunan istanbul’daki yoldaşlarıdır. dolayısı ile deniz bu kemalist kadrolardan koparak ankara’ya gelmiştir” diyorsun ki, bu tamamen yanlış.

deniz bursa cezaevi’nden çıktıktan sonra, bilinen eylemlerine başlamak için değil, filistin’e gitmek için bizden kopmuştur. filistin’e gidebilmek için yol gösterici arkadaş istemiştir. bunlar yerine getirilmiş ancak o sonradan odtü’de kalmış, yusuf ve hüseyin ile birlik oluşturmuştur. egemen güçler deniz’e, istanbul’da, legal ortamda yaşama hakkı tanımamıştır. peş peşe gelen kabul edilemez gerekçelerle gerçekleştirilen tutuklamalar ve o zamanın komandolarının her zaman bertaraf ettiğimiz tehditleri onu illegaliteye itmiştir.

deniz demokratik kitle hareketlerinde ve anti-emperyalist gençlik hareketlerinde de işçi hareketleriyle dayanışmada da, o zamanki gençlik örgütlerinin düzenlediği ve sonraları yasaklanan uluslararası nitelikteki gençlik festivallerinde de bizi en iyi şekilde temsil etmiştir.

kimse deniz’i sadece thko lideri bellemesin, bu yanlış olur. deniz o zaman da deniz’di. unutulmasın ki bu eylemlerde de tek başına değildir. senin de yoldaşları dediğin devrimci öğrenci birliği (döb) vardır, bir örgütlü güç vardır.

deniz ile birlikte bursa cezaevi’nde yatan ve birlikte tahliye olan cihan alptekin istanbul’da bizimle birlikte kalmıştır. önceleri, deniz’e katılmamıştır. ancak, 15-16 haziran işçi hareketlerinden sonra bizde oluşan; “sonuçta biz öğrencileriz, bu işin sahipleri ortaya çıkmıştır. işçi birlikleri’ne ağırlık vermek gerekir” düşüncesine ulaşılmış, marmara-trakya işçi birlikleri gibi örgütlenmeler hayata geçirilmiştir. bu nankör çalışmalar ne deniz’i tatmin edebilirdi ne de istanbul thko’yu kuran cihan alptekin’i.

12 mart sıkıyönetimi süresince çalışmalarını yürüten “haziran harekâtı örgütü”, kemalist diye yanlış olarak nitelediğin “proleter devrimcilik” iddiasındaki arkadaşlarının örgütüdür.

herhalde deniz’in arkadaşı olarak her uzatılan mikrofona “deniz bana ‘gel beraber dağa çıkalım’ dedi!” diyen her daim chp’li kifayetsizlerle karıştırıyorsun.

sen de biliyorsun ki, kemalistler’le ittifak ayrı bir şeydir, güç birliği ayrı bir şeydir. marksist ideolojiyi yücelterek ölümü küçümseyen ve inkâr edilemez şekilde idolleştirilen bir insana yıllarca yoldaşlık etmiş, mücadele arkadaşlığı etmiş, birlikte hapis yatmış, birlikte yürümüş kişileri olmadıkları şekilde sıfatlarla anmak sana da yakışmaz, kimsenin de haddi değildir.
sevgi ile kal.

* deniz gezmiş’in yoldaşı ve devrimci öğrenci birliği (döb) kurucusu / hmkiyici@hotmail.com

taraf gazetesi, 29 mayıs 2008

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: