mustafa taylan özgür davası tbmm’de… (2)

24 07 2008

hale özgür kıyıcı
türkiye büyük millet meclisi başkanlığı
dilekçe komisyonu’na sunulmak üzere

konu:araştırma komisyonu kurulması dileğidir.

olay: 23.09.1969 yılında öldürülen kardeşim mustafa taylan özgür’ün katil/katillerinin bulunması hakkında dilekçemdir.

açıklama:

1- 08.09.2006 tarihinde tbmm başkanlığına sunduğum başvurum üzerine 02.10.2006 tarihli yazıda; ”tbmm içtüzüğü uyarınca meclis araştırılması yapılabilmesi için, hükümet, siyasi parti grupları veya en az 20 milletvekili tarafından, başkanlıkdan bir önerge ile istenmesi ve açılıp açılamamasına da genel kurulun karar vermesi gerekmektedir.” açıklaması üzerine sair haklarım saklı kalmak üzerine bu dilekçemin sayın başkanlığınızca “dilekçe komisyonu”na sunulması ve var olan yetkilerinizi kullanarak dilekçemin işleme alınması istemidir.

olay:

1- sayın dilekçe komisyonu üyeleri, beyazıt meydanında kurşunlanarak öldürülen kardeşim, odtü öğrencisi mustafa taylan özgür’ün ölümü ve öldürülüş şekli katil/katilleri konusunda kamu oyunda yankı yapan yayım/eylem vs hakkında bilgi/duyum sahibi olduğunuzu umuyor, yöneticilerimiz olduğunuzdan en azından bu bilgiye sahip olduğunuzu sanıyorum.

kardeşimin öldürülüşünden nice sonra (1975) katil zanlısının istanbul adliyesi 5. ağır ceza mahkemesinde yargılanıp ve delil yetersizliğinden beraat ettiğini de bilgilerinize sunuyorum.

2- 1975 yılında açılan dava,1977 yılında sonuçlanmıştı. aradan yıllar geçmiş, devlet kademelerinde görev yapmış,abd’de eğitim almış,istihbaratçı kurmay subay talat turhan 28.11.1990 tarihinde istanbul gazeteciler cemiyeti’nde yaptığı bir basın toplantısında kardeşim, mustafa taylan özgür’ün katilini bildiğini, bununla ilgili dosyayı da dönemin chp’li içişleri bakanı hasan fehmi güneş’e verdiğini, verdiği sırada aynı odada deniz baykal, ertuğrul günay, gazeteci-yazar uğur mumcu’nun bulunduğunu açıkladı.

ısrarlı sorularım karşısında; ”benim korumalarım yok! açıklayamam. ben görevimi yaptım. yetkililer gereğini yapmadı ise benim ne suçum var. o üsteğmen şu anda üst düzey bir general” diyerek diretti. bugüne kadar tüm ısrarlarımıza rağmen bu “üst düzey general”in adını öğrenemedik.

talat turhan’ın bu iddiasına göre; istanbul 5.ağır ceza mahkemesinde adı verilmeyen bir general yerine, başka bir şahıs yargılanmıştı.

kimdi bu üst dereceli general, bilmiyorduk. talat turhan birilerine iftira mı atıyordu? bunun da soruşturması yapılmıyor, suskunlukla geçiştiriliyordu. bu size, bize, herkese garip gelmiyor mu? militarizmin hakim olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz? suç işleyenin cezasını bulacağı bir ülkede miyiz, yoksa değil mi?

3- bu bilgi üzerine içişleri bakanına dosyayı verdiğini iddia ettiği sırada aynı mekanda bulunan uğur mumcu ile görüşmek üzere ankara’ya geldim. uğur mumcu ile görüştüm. “komutan!” diye hitap ettiği em. yrb. talat turhan ile telefon görüşmesi yaptı ve bana merak etmememi, gerekeni yapacağını söyleyerek beni teselli etti.

talat turhan’ın açıklamaları milliyet gazetesinde ve takip ettiklerim arasında taha kıvanç/fehmi koru, can dündar, can ataklı, hasan cemal, rafet ballı, erbil tuşalp ve kutlu esendemir’in köşelerinde yer aldı.

ayrıca, basım tarihi 1999 olan talat turhan’ın “çeteleşme” kitabında da yer aldı. abd’de eğitim almış bir kariyere sahip ve kontr-gerilla konusunda kitapları olan bir istihbaratçı olarak kamuoyunda bilinen bu kişinin iddiası, kardeşim mustafa taylan özgür’ün katilinin o dönemde üsteğmen rütbesinde bir kişi olduğu ve basın toplantısının yapıldığı dönemde de üst düzey bir general olduğu şeklindedir. “devlet cinayet işlemiştir.” cümlesine kitabında da yer veren bu em. yarbaya şimdiye kadar genel kurmay da dahil kimse hesap sormamıştır veya soramamıştır.

4- yazılı her yayının daha matbaadan çıkarken belli sayıda emniyet birinci şubeye ve basın savcılığına götürüldüğü şeklinde bir bilgiye sahibim.

ayrıca bu kitap kamuoyuna sunulduğuna göre bu iddianın savcılıkça tck ilgili hükümlerine göre ihbar olarak kabul edilerek demokratik bir ülkede belli bir soruşturmaya ve kovuşturmaya neden olmasını bekliyor ve diliyorum.

iddia sahibi ortada iken, bunun ciddiye alınması gerekir diye düşünüyorum. kişi orduda görev yapmış, yarbay rütbesine kadar ulaşmış msb özel kalem müdürü olarak çalışmış abd’de eğitim görmüş bir istihbaratçıdır.

iddiasını mantık sırasına göre sıralamak gerekir ise; kardeşim mustafa taylan özgür’ün katili bir ordu mensubu ve o dönemde üsteğmen rütbesinde bir subaydır. bu basın toplantısının yapıldığı tarihte ise üst düzey bir generaldir.

sonuç:cinayet işlemiş ve general rütbesine kadar yükselmiş biri vardır.

ve talat turhan’ı açıklamadan korkutan da budur.

ayrıca şimdiye kadar bu konuda soruşturma yapılamamasının sebebi de bu üst düzey generalin bizce bilinmeyen ama onu korkutmaya yeten ismidir.

yargılanması gereken bir şahsın –ki sivil yargıda kardeşimin bir katil zanlısı yargılanmıştır- general rütbesine kadar yükselmesini ve yargılanamamasını ve tüm çabalarımıza rağmen ortaya çıkarılamamasını benim de bir asker kızı olarak kabul edememem gibi, kamuoyunda en güvenilir bir kurum olarak tüm anketlerde çıkan ordumuza da mal etmek içimden gelmiyor. ancak, gerçeğin yakıcılığını da arıyor araştırmaya da sonuna kadar tüm engel ve tehditlere rağmen yürümekte kararlı olduğumu da belirtirim.

sizden dileğim, bu iddiayı ciddi bulup gereğinin yapılmasını ve bu kişinin iddialarının doğru olup olmadığının araştırılması konusunda bir şaibenin ya da iddianın doğruluğunun aydınlatılması için var olan yetkilerinizi kullanmanızdır.

bu son mercii olarak başvurumdur. ulusal onurumu inciteceğini bildiğim dış basın, yayın ve yargı organlarına başvurmak zorunda kalmayacak kadar özgür bir ülkede yaşamadığımı ama bu özlemi taşıdığımı bilerek gereğinin yapılması için sizi cesarete davet ediyor ve her hal ve şart altında gerçek suçluların kimliği, kişiliği ne olursa olsun yargılanması gerektiği inancı ile sayın komisyonunuza başvuruyorum.

saygı ile.

hale özgür kıyıcı

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: