kizildere37. yılında bir kez daha on’ları anıyoruz!

on’lar, kızıldere’nin kan çiçekleri, devrimci mücadelenin yiğit önderleri…

thko militanları cihan alptekin ve ömer ayna, thkp-c militanları mahir çayan, sabahattin kurt, nihat yılmaz, saffet alp, sinan kazım özüdoğru, ertan saruhan, hüdai arıkan ve ahmet atasoy…

on’lar, devrimci düşünceleriyle yüreğimizde, bilincimizde ve vicdanımızda yaşadı, yaşıyorlar. halklarımızın kurtuluş mücadelesinde devrim ve sosyalizm şiarını kanlarıyla yazdılar. eylem insanı olmayla önder olmanın bir ve aynı şey olduğunu öğrettiler bize. devrimci dayanışmaya duyduğumuz büyük özlemin kızıldere’den parlayan yıldızıydılar. devrimci kuşakların yaşamlarına bir fırtına gibi girdiler. yüreklerden meydanlara, sokaklara akan, sosyalizme koşan bir tufan oldular.

30 mart 1972’de, 12 mart faşizminin yaptığı kızıldere katliamı’nın üzerinden 37 yıl geçti. 12 martlardan 12 eylüllere uzanan askeri faşist darbelerle hesaplaşma ve darbecilerin işledikleri suçlar için halka hesap vermesini sağlama mücadelesinin bir parçası olarak, kızıldere katliamını bir kez daha lanetleyeceğiz. gerçekleştireceğimiz etkinliklerde örgütünüzü temsilen mümkün olan en geniş katılımla yer almanızı arzuluyor, saygılar sunuyoruz.

basın açıklaması:
28 mart 2009 cumartesi günü, saat: 12.00
yüksel cad. insan hakları anıtı önü

mezarlık anması:
30 mart 2008 pazartesi günü, saat: 12.30
karşıyaka mezarlığı, 2 no’lu kapı

salon etkinliği:
30 mart 2009 pazartesi günü, saat: 16.00 – 19.00,
tmmob / imo, teoman öztürk salonu, necatibey cad. no:57, kızılay

yılmaz demiral’in sunumuyla;

-sinevizyon gösterisi (kızıldere direnişiyle ilgili yeni bir çalışma)

-forum: bülent vargel’in moderatörlüğünde ‘kızıldere direnişi’nin önemi

-konser: grup günyüzü – grup yeniden

6878dd

68’liler dayanışma derneği * devrimci 78’liler federasyonu