son mektuplar – deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan

6 05 1972

thko_dyi
son mektup – deniz gezmiş

baba,

mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum. ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiç bir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o, bu yola bilerek girdi ve sonun da bu olduğunu biliyordu. seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. sadece seninle değil, türkiye’de yaşayan kürt ve türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. ayrıca savcıya da bildireceğim. ankara’da 1969’da ölen arkadaşım taylan özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. onun için cenazemi istanbul’a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. kendisine özellikle tembih et. onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi, abimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.
oğlun deniz gezmiş
merkez cezaevi

son mektuplar – yusuf aslan

sevgili babacığım,

bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. bir buçuk seneden beri benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malum. bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebilirim.

babacığım bu olayda da annemin ve yücel’in senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. bunun için ne kadar metin olursan, hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. elbette ki, yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğulun, bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir. fakat siz benim ne için, kimlere karşın mücadele verdiğimi biliyorsunuz. ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum.

babacığım, annemin ve yücel’in senin desteklerine muhtaç olduklarını yukarıda söylemiştim. onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. babacığım, burada şunu ilave edeyim ki, yücel’in hastalığından kendimi sorumlu hissediyorum. yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. ablamlar için söyleyeceğim; fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. mehtap’a ne diyeyim… benim için her zaman bol bol öpün.

babacığım, cezaevinde kalan arkadşları arasıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. herbiri oğlun sayılır. dışarıda bizler için uğraşan dostlarımı ve dostlarını umutmayacağını biliyorum.

mektubum burada biterken sizi, annemi, yücel’i ablamı, azizi abiyi, mehtap’ı hasretle kucaklarım babacığım…

sağlıcakla kalın.

hoşçakalın

t. yusuf aslan

not: akrabalara da bir mektup yazdım. fakat belki vermeyebilirler.
2.5.1972 salı

bütün akrabalara,

bu mektubumu okuduğunuz zaman artık aranızda olmayacağım. mektubumu senatonun idamlarımızı tasdik ettiğini öğrendiğim anda yazıyorum. şundan emin olmalısınız ki, bugüne kadar davama olan inancım sarsılmamıştır. sehpaya gidene kadar da en ufak bir sarsılma olmayacaktır.

ben, halkımın kurtuluşu, türkiye’nin tam bağımsızlığı için savaştım. sizler beni tanıyorsunuz. bir yıldan beri bu bir avuç sömürücüler, vatan satıcıları, işbirlikçiler ellerindeki bütün imkanlarla bişzi dışardan yardım gören, beyinleri yıkanmış, vatan haini, dışardan emir alan, bölücü, anarşist diye tanıtmaya ve halkımızdan bizi koparmaya çalıştılar. bu bir avuç azınlığa göre vatanseverlik; vatan satmak, yabancılarla işbirliği yapmak, nato’yu, amerika’yı savunmak, 6. filo’yu ağırlamak, milyonlarca köylünün geçimi olan haşhaş ekimini elinden almak, işçinin grev hakkını engellemek, amerika’ya ve emperyalizme hizmet etmektir.

biz bunlara karşı çıktık. bunun için biz vatan haini, onlar vatansever oldular.

bizi bu mücadelemizden dolayı, güya adil mahkemelerinde yargılayan ve yine adil kurumları eli ile asacak olanlar bilmelidirler ki; biz halkımızın kurtuluşu ve türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi uğruna şerefimizle bir defa öleceğiz. bizi asanlar, …

son sözüm; yaşasın işçiler, köylüler! yaşasın devrimciler! yaşasın halkımın kurtuluşu ve bağımsızlığı için savaşanlar! yaşasın tam demokratik türkiye’nin kurulmasından yana olanlar!

kahrolsun emperyalizm! kahrolsun … faşist koalisyonu!

t. yusuf arslan
2 mayıs 1972
mamak-askeri cezaevi

son mektup – hüseyin inan

babama, anneme, kardeşlerime ve yakın akrabalarıma,

söyleyecek fazla söz bulamıyorum.

bir insanın sonunda karşılaşacağı tabii sonuç, bildiğiniz sebeplerden dolayı erken karşıma çıktı.

üzüntü ve acınızı tahmin ediyorum.

ileride durumumu çok daha iyi anlayacağınız inancındayım.

metin olunuz.

üzüntü ve acılarınızı unutmaya çalışınız.

bütün varlığımla hepinize kucak dolusu selamlar, sevgiler!…

yazılacak çok şey var, fakat hem mümkün değil, hem de sırası değil…

candan selamlar…

hüseyin inan

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

32 responses

7 11 2007
simurg » darağacı

[…] arslan’ın bu mektubu babasına verilmiş, ancak, «akrabalara…» hitaben yazdığı mektup, sadece babasına […]

14 11 2007
akın sarı

o kadar cok yazılacak sey var ki… deniz, yusuf ve hüseyin ustalarım… biz sizlerin yaptığınız ve yapmaya çalıştıklarınızı kimini kitaplardan, kimini hayatınızın anlatıldığı dizi ve sinema filmlerinden öğrendik. herşey bıraktığınız gibi sahte ve yalan. ülkeyi soyanlar, satanlar o zaman parmakla gösterilecek kadar azken şimdi saymakla bitmez. siz rahat uyuyun. ben ve sana yorum yazmaktan yorulmayan bu arkadaşlar, yoldaşlar ve devrimciler oldukça sizler rahat uyuyun ustalarım. yaptıklarınız için teşekkür ederim, teşekkür ederiz. yapamadıklarınıza kafayı takmayın; biz onların üstesinden geliriz. genc tekirdağ’dan malatyalı devrim akın sarı

21 11 2007
vildan

evet; denizimizi, yusufumuzu, huseyinimizi ve bir çok bu uğurda savaşan gencimizi kaybettik. ben onlara idamı yakıştırmıyorum. onlar artık yok ama geride bizler varız.

21 11 2007
ali_kemal

deniz gezmişler ölmez; onlar her zaman vardır. bize düşen ise onların yerine onların görüşlerini sürdürmektir. deniz, yusuf, hüseyinler için onların göremediği güzel günler için kahrolsun faşizm, kahrolsun amerika ve amerikancılar! zaten bizim ülkemizde hep haklı olanlar ceza alır. şimdiye kadar hep vatanını sevenler öldü ama şimdi sıra vatan hainlerinde. o günleri de görücez yakındır.

23 11 2007
daltonlar_76

bir deniz gezmiş daha gelmeyecek. arkadaşlar, onlara sahip çıkalım.

27 11 2007
eylül

yazılacak, söylenecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki… bunların hepsi bize düşüyor. onlar ne istemişlerdi ki? sadece daha adaletli daha yaşanılabilir bir ülke, ama olmadı kaldıramadılar. haklılardı çünkü iyiyi doğruyu istiyorlardı ve bunun için yaşama veda ettiler, toprağa gittiler. şimdiki halimize bakın, amerika’nın elinde oyuncak olmuş bir o tarafa bir bu tarafa savruluyoruz. peki bizi bu hale getirenlerin cezası nerde? hep iyiler mi gitmek, ezilmek zorunda… bunu neden anlamıyoruz, anlatamıyoruz? amerika’dan nefret ediyorum, amerikancılardan da… bizler bişeyler yapmak zorundayız. mücadele etmeliyiz hepbirlikte. umarım sesimizi duyarlar.
denizlere, yusuflara, hüseyinlere allah rahmet eylesin.

1 12 2007
aslı

o kadar çok şey var ki yazılacak… ama bunların hepsi yazılamaz. onlar bilerek ölüme gittiler ve şu an rahat uyuyorlar. eğer ben de onların döneminde yaşasaydım ben de onlar gibi olurdum. bundan hiç kuşkum yok… ve onlar yanlış değil doğru yoldaydılar. asıl yanlış yolda olanlar yaşadılar ve doğru yolu bulmalarına izin vermeden onları öldürdüler ama eminim ki onlar şu anda rahat uyuyorlar ve bu da benim rahatlamamı sağlayan tek neden. allah rahmet eğlesin…

1 12 2007
elifhan ozdemır

keşke ben de o yıllarda yaşasaydım. gerçekten içim acıyor. gencecik insanlar düşünceleri için idam edılmiş. şimdiki düşüncelerimizi kim susturabilir. haydi gelın beni de asın! o zaman da amerika’ya köleydiniz, şimdi de öyle. kahrolsun amerika! yaşasın halk kardeşliği! yaşasın özgür düşünmek

1 12 2007
elifhan ozdemır

yaşasın halk kardeşliği! haydı gelin bizim de düşüncelerimizi susturun. bakın kaç kişiyiz biz. denızler, hüseyinler, yusuflar… hepimiz hepimize daha ne kadar darbe vurabilirsiniz? amerika, allah belanızı versın…

3 12 2007
hatice

madem bizler deniz gezmişiz, o halde ülkeyi amerikan emmperyalizminden biz kurtaracağız. ben bütün devrimci arkadaşlarıma sesleniyorum: biraraya gelelim örgütlenelim, güçlerimizi birleştirelim. deniz gezmiş’in idam sehpasında dedigi gibi: yaşasın dev-genç!

simurg’un notu: deniz gezmiş dev-genç üyesi değildi. idam sehpasında da bu tür bir ifadesi olmamıştır. idam sehpasında söyledikleriyle ilgili olarak “idama giderken (6 mayıs 1972)” başlıklı bölüme bakabilirsiniz.

5 12 2007
devrim

onlar dövüşerek öldüler, güneşe gömüldüler. vaktimiz yok onların yasını tutmaya. akın var, akın… güneşi zaptedeceğiz; güneşin zaptı yakın… arkadaşlar, onların mücadele ettiği yolda sonuna kadar yürüyelim…

6 12 2007
devrim için ölüm kaçınılmaz

bizler ölümle nişanlıyız.

simurg’un notu: sözün aslı şöyledir: “bizler, yaşamla nişanlı, ölümle evliyiz.”

9 12 2007
mahir

yaşasın tam bağımsız türkiye! kahrolsun emperyalizm! tek yol var yoldaşlarım, tek yol… o da deniz’in, yusuf’un, mahir’in, hüseyin’in, daha adını sayamadığımız bir çok fidanlarımızın yolu… bu davalarına biz baş koyacağız. devrim… devrim…

9 12 2007
iman

arkadaşlar, sizce de bu abilerimiz haklı değiller miydi?
ya, bu mektupları okuduğum andan itibaren öyle üzgünüm ki… ama ne işe yarayacak üzülmek? giden gitti maalesef. yapılacak bir şey yok.
allah rahmet eylesin, allah-ü teala mekanlarını cennet etsin inşallah.
atam izindeyiz…

15 12 2007
merve

hepinizi, adı geçmeyen tüm yoldaşlarınızı ve sizi saygıyla, büyük bir sevgiyle ve umutla selamlıyorum. söylenilecek çok şey var ve/fakat söylenebilecek hiçbir şey yok.
kahrolsun emperyalizm! kahrolsun emperyalist amerika! kahrolsun bir arpaya bin toprağı satanlar!
yaşasın deniz gezmişler! yaşasın devrimciler!

17 01 2008
bedri baran

ben thko’nun herkes gibi bir siperiyim. deniz, yusuf, inan hepsi yok artık. başta emparyalist güçler. cahil bir thko var. ama ben bu büyük direnişi 2020 yılında alevlendireceğime şerefim ve namusum üzerine ant içerim.
deniz, yusuf, inan… ben sizin veliahtlarınızdan biriyim. ama onlar gibi cahil bir ordu değil gelişmiş bir ordu olacaktır.

17 01 2008
BEDRİ BARAN

size bir şiir;
deniz, yusuf, inan;
teki barış,
teki yaşam,
teki uyandırışçı.

19 02 2008
eren

boş verin bu tür yolları. ateşi ışık sanıyorsunuz, hepiniz yanacaksınız. tek yol allah’ın yoludur.

simurg’un notu: kişisel web sitenize bakıldığında “genç yaşınıza” karşın daha derinlikli yorumda bulunmanız beklenir(di). siz stok ifadelerle “katkı”da bulunmayı yeğlemişsiniz. yazık olmuş.

3 03 2008
bilge

evet tek yol allahın yolu ama eren herkesin görüşü kendine… sen sağcıysan o sana kalsın. ben tam bağımsız türkiye diyorum. kahrolsun emperyalizm!

6 04 2008
isik

bu ne biçim hukuk? önceden anarşist deyip gencecik insanları ipe gönderiyorlar. sonra pişman olduklarını söyleyip vijdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar. ama yok bu karar onların ömür boyu peşinden gitmeli.
onların fikirleri 100% doğruydu!
onları astılar da ne oldu? hala amerika’nın sömürgesi altında… belki deniz gezmiş ölmeseydi bunlar böyle olmayacaktı!
pkk hergün can alıyor, onların partileri kuruluyor. ama böyle insanlar, vatanını seven insanlar hep kötü duruma düşüyor.
kötüye gerçekten bir şey olmuyor galiba.
tarih bunu affetmeyecek, asla da affetmeyecek. türkiye şimdi bir sürü borç içinde ve hala amerika onay verirse bazı şeyler yapabiliyor, eğer onay vermezse hiçbirsey yapamıyor.
kahrolsun faşizm!

7 05 2008
nisan

artık vakit geldi gömleği

“artık vakit geldi! gömleği
giydirelim, ha, ne dersin?”

deniz’in ardında bıraktığı geçmiş
hüseyin’in inancı
yusuf’un aslanı
“ve bir gün mutlaka…”
hepsi o!

yusuf’un ardında bıraktığı aslan
deniz’in geçmişi
hüseyin’in inancı
“baba, her biri oğlun sayılır”
hepsi o!

hüseyin’in ardında bıraktığı inan
deniz’in geçmişi
yusuf’un aslanı
“ben şimdi savaşmasam,
ilerde kimse…”
hepsi o!

artlarında bıraktıkları
ben sen o biz siz onlar
yaşayan
yok kimse başka
yok kimse artık

-duydum deniz’in sesini:
“türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili”

yanıtladım ben de:
“türkiye’nin üç tarafı…”
hepsi o!

tuğrul asi balkar

23 06 2008
umut

aşık mahzuni şerif’in hapishane yıllarında, deniz gezmiş ve arkadaşlarına verilen idam cezasına duyduğu tepkiden ötürü, 1971’de kurulan nihat erim hükümetine atfen yazdığı türkü.

köşkün sarayın yıkılsın
erim erim eriyesin
umudun suya dökülsün
erim erim eriyesin
çölden çöle sürünesin

musa isen turi sinan
haktan gelmiş idi inan
yesin seni yılan çayan
erim erim eriyesin
sürüm sürüm sürünesin

aslan pençesi vurulsun
çayın denize kurulsun
gözlerin yansın çürüsün
erim erim eriyesin
sürüm sürüm sürünesin

mahzuni’yi severidin
o’na sevgilim deridin
candan başka ne yeridin
erim erim eriyesin
sürüm sürüm sürünesin

27 08 2008
m. hazal

üç fidandılar onlar
gül fidandılar onlar
uzatmalı itler
çevirdiler yollarını gemerek’te
oy ben ölem
devrimciler ölür
devrimler susmaz surer.

onlar üç fidandılar
onlar gül fidandılar
daha toy gençliklerini
devrim için
bağımsız türkiye için ederlerken feda
mağrur ve onurluydular.
evlerinde oturup ağlayanlarla
boyunlarında ağır zincir taşıyanlarla
çıkmadılar yola.

onlar üç fidandılar
onlar gül fidandılar
emperyalizme
oportünizme
faşizme
barikat kurdular
onurlu cesaretleriyle…

ve onlar
boş gecelerini değil
boylu boyunca kavgaya verdiler ömürlerini
ve onlar
devraldıkları bayrağı
idam sehpasına giderken
onurlarıyla devrettiler
teslimiyetçilerin suratlarına tükürerek…

celil taş

19 03 2009
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « türkiye halk kurtuluş ordusu

[…] – türkiye devriminin yolu’ndan ayrıntı: türkiye faşizmi ve faşizme karşı tavrımız * son mektuplar (1972) – deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan * idama giderken (6 mayıs […]

19 03 2009
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « söyledim ve ruhumu kurtardım

[…] – türkiye devriminin yolu’ndan ayrıntı: türkiye faşizmi ve faşizme karşı tavrımız * son mektuplar (1972) – deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan * idama giderken (6 mayıs […]

2 04 2009
serkan

hiç bir zaman deniz gezmişler ölmemiştir. bize düşen onların görüşlerini bugün de yarın da sürdürmektir. bizim işimiz türkiye bağımsız bir devlettir.

7 06 2009
m.özçelik

lütfen bu üç yüce, ulu insana sahip çıkalım. onların amaçları doğrultusunda onların gittiği, daha doğrusu gitmek istediği yoldan durmadan, hiçbir engele takılmadan gidelim arkadaşlar.

kahrolsun amerika kahrolsun faşizm kahrolsun emperyalizm!

11 02 2010
türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) « simurg

[…] türkiye devriminin yolu’ndan ayrıntı: türkiye faşizmi ve faşizme karşı tavrımız * son mektuplar (1972) – deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan * idama giderken (6 mayıs […]

12 08 2012
Ozan Can Yıldız

of ulan off ne diyeceğimi bilmiyorum ağlamak istiyorum onların bu onurlu mücadelerinden dolayıda ağlanacak birşey bulamıyorum sizlerle ne kadar gurur duyulsa az keşke sizinle birlikte savaşa bilseydim :((

6 05 2017
Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) – Simurg

[…] Son Mektuplar (1972) – Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: